Každý, kto sa len trochu zaujíma o investovanie, už určite narazil na lákavé ponuky sľubujúce rozprávkové zisky a bezrizikovú cestu k zbohatnutiu. Bohužiaľ sa na trhu s investičnými ponukami pohybuje množstvo podvodníkov, ktorí využívajú dôverčivosť a neskúsenosť ľudí. V ďalšom dieli nášho seriálu Investovanie jednoducho sa preto zameriame na to, ako rozpoznať bezpečný investičný produkt od toho podvodného.
Pozor na nátlak
Podvodníci ponúkajúci zlé investičné produkty často využívajú psychologické taktiky a triky, ktorými na investorov vytvárajú nátlak a prinútia ich rozhodnúť sa rýchlo bez rozmyslu. Typickým príkladom je časovo obmedzená ponuka, ktorá sa nebude opakovať. Cieľom je prinútiť vás dať podvodníkovi peniaze čo najrýchlejšie, bez toho, aby ste mali čas dostatočne sa zamyslieť nad možnými rizikami. Takéto nátlakové techniky sú vždy dôvodom na zvýšenú opatrnosť.
Seriózni investiční poskytovatelia vám dajú dostatok času na rozhodnutie a nebudú vás tlačiť do rýchlych a neuvážených krokov. Pamätajte, že investovanie je dlhodobý proces a nie je potrebné robiť rýchle rozhodnutia.
Transparentnosť produktu a spoločnosti
V prípade seriózneho investičného produktu by ste mali mať prístup ku všetkým dôležitým informáciám – ako produkt funguje, aké sú poplatky, aké sú potenciálne riziká a výnosy. Spoločnosť, ktorá produkt ponúka, by mala byť transparentná vo svojom jednaní, mala by poskytovať jasné zmluvné podmienky a nemala by skrývať žiadne dôležité informácie.
Ak máte problém zistiť, kto za produktom stojí alebo ako je regulovaný, mali by ste spozornieť. Dôveryhodná investičná spoločnosť má obvykle jasne definovanú organizačnú štruktúru, je dohľadateľná a regulovaná, napríklad Slovenskoou národnou bankou. Bezpečný investičný produkt bude transparentný ohľadom poplatkov, rizík i celkového fungovania.
Realistické výnosy
Že niečo nie je v poriadku vám môžu napovedať neprimerane vysoké a ťažko uveriteľné výnosy. Tie navyše podvodník ešte bude vyzdvihovať tým, že o nich bude hovoriť ako o zaručených a s nulovým rizikom. Podvodníci tak využívajú dôverčivosť ľudí. Je naopak dôležité si uvedomiť, že každá investícia so sebou nesie určité riziko, a ak niekto tvrdí opak, treba spozornieť.
Seriózne investičné produkty nikdy nesľubujú garantované zisky bez akéhokoľvek rizika. Je teda dôležité vedieť, že investovanie nie je o rýchlom zbohatnutí, ale o dlhodobom zhodnocovaní majetku, ktoré ide ruka v ruke s určitou mierou rizika. Predtým, než niekomu zveríte svoje peniaze, preto vždy starostlivo zvážte, ako reálne sú sľubované výnosy.
Je spoločnosť regulovaná a má potrebné licencie?
Ďalším kľúčovým znakom bezpečnej investície je to, či je firma regulovaná a má potrebné licencie. Kvalitné investičné produkty sú ponúkané firmami, ktoré sú regulované zodpovednými orgánmi, ako je Slovenská národná banka (SNB). Tieto spoločnosti podliehajú dohľadu, ktorého cieľom je chrániť investorov pred nekalými praktikami. Zle fungujúcim firmám potom môže regulačný orgán udeliť pokuty, v krajnom prípade dokonca zakázať činnosť.
Aké sú skúsenosti ostatných investorov?
Recenzie a skúsenosti ostatných investorov môžu byť skvelým ukazovateľom, či je investičný produkt bezpečný. Odporúčame začať na na internete, kde sa pozrite na nezávislé recenzie a prejdite rôzne diskusné fóra. Dobré je ale aj opýtať sa na názor vašich príbuzných a známych, či o danej firme alebo produkte počuli. Pozitívne skúsenosti dlhodobých investorov môžu byť znakom, že sa jedná o spoľahlivý produkt.
Ak však nájdete množstvo negatívnych recenzií, ktoré opisujú problémy s výberom peňazí alebo nesplnené sľuby ohľadom výnosov, mali by ste byť obozretní. Rovnako ak sú recenzie príliš pochvalné a nedajú sa overiť, môže ísť o falošné referencie, ktoré majú za úlohu zvýšiť dôveryhodnosť pochybného produktu.
Rozpoznanie bezpečnej investície nemusí byť vždy jednoduché, ale s trochou obozretnosti a vedomostí je to možné. Kľúčom je transparentnosť spoločnosti, mať realistické očakávania, vlastnenie potrebných licencií a pozitívne referencie. Nezabudnite byť vždy ostražití voči sľubom neobvykle vysokých výnosov, nátlakovým správaním sprostredkovateľov a nejasným informáciám. Investovanie by malo byť premyslené a založené na dôvere, nie na zhone.
Dodržiavaním týchto základných pravidiel budete schopní lepšie rozpoznať bezpečnú investíciu a vyhnúť sa prípadným podvodom. Pamätajte, že hlavným cieľom investovania je dlhodobý rast a ochrana vášho majetku, nie rýchly zisk za každú cenu.